„ZDUMIEŃ DŹWIĘK – piosenki o Wisławie Szymborskiej”

PROJEKT MUZYCZNO-POETYCKI

Autorka projektu: Joanna Wańdoch

TWÓRCY UTWORÓW

SŁOWA – JOANNA WAŃDOCH
MUZYKA
– JOANNA WAŃDOCH, MATEUSZ HRYNKIEWICZ

WYKONAWCY

NATALIA SZATKOWSKA – śpiew
OLIWIA BĄK – śpiew
MATEUSZ HRYNKIEWICZ – fortepian, kompozycja, aranżacja, produkcja

fot. Czesław Czapliński

ZDUMIEŃ DŹWIĘK
Piosenki o Wisławie Szymborskiej

PROJEKT MUZYCZNO-POETYCKI

Autorka projektu: Joanna Wańdoch

TWÓRCY UTWORÓW

SŁOWA – JOANNA WAŃDOCH
MUZYKA – JOANNA WAŃDOCH, MATEUSZ HRYNKIEWICZ

WYKONAWCY

NATALIA SZATKOWSKA – śpiew
OLIWIA BĄK – śpiew
MATEUSZ HRYNKIEWICZ – fortepian, kompozycja, aranżacja, produkcja muzyczno-wizualna

OPIS PROJEKTU

OPIS PROJEKTU

„ZDUMIEŃ DŹWIĘK – piosenki o Wisławie Szymborskiej” to projekt muzyczno-poetycki obejmujący dwie piosenki o polskiej Noblistce – Wisławie Szymborskiej. Utwory powstały w Krakowie, w jubileuszowym roku 100-lecia urodzin Poetki i są pełnym szacunku wspomnieniem o tej wybitnej Polce, krakowiance, skromnej i zadumanej nad zagadką naszego istnienia, głębią ludzkich motywacji i niezwykłością zjawisk natury. Trafnie dobranymi i najprostszymi słowami, w swoich wierszach, Poetka wskazuje nam, że świat złożony jest ze skomplikowanych zjawisk, mechanizmów i splecionych z nimi uczuć oraz obnaża naszą iluzoryczną pokusę pewności, że w jakimś stopniu panujemy nad pozornie rozumianym, bo nazwanym przez nas światem.

Teksty piosenek, zaśpiewanych dziewczęcymi głosami przez Natalię i Oliwię opowiadają o tym, jak wrażliwą i niezwykłą postacią była Wisława Szymborska. Wnikliwie, empatycznie i często z dziecięcą ciekawością obserwowała świat, stawiając pytania o naszą uważność na najmniejsze przejawy życia, o naszą perspektywę względem zdarzeń i zjawisk, które nas otaczają i o nasze trudne wybory.

Pytaniami ukrytymi w wierszach Wisława Szymborska nieustannie inspiruje nas, czytelników, do osobistych refleksji nad niezwykłością naszego istnienia we wszechświecie, utkanego w równym stopniu z emocji i biologii, gdzie każdy z nas jest osobną i niepowtarzalną kompozycją wrażliwości, smutku i szczęścia…

Projekt został objęty patronatem
Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Słowa piosenek

fot. Tomasz Mardyła

Jak to się zaczęło…

 

„Mamo, po co jest świat…?”

To jedno z najbardziej filozoficznych pytań, jakie kiedykolwiek słyszałam. Zadała je moja 7-letnia wówczas córeczka. Dla niej było ono równie ważne, jak proste dziecięce pytanie: „jak powstają dziury w serze?” i z otwartymi oczami, z dziecięcą ciekawością czekała na odpowiedź, nie wiedząc przecież, że filozofowie od wieków zastanawiają się nad sensem ludzkiego istnienia, naukowcy próbują racjonalnie zdefiniować życie, dzieląc je na procesy i starając się empirycznie potwierdzić postawione tezy a pisarze i poeci szukają właściwych słów, by ująć nimi nasze zachwycające istnienie.

Wybitni Poeci potrafią stawiać pytania egzystencjalne w sposób niezwykle inspirujący, wyrafinowany i precyzyjny. A wśród nich – Ona, Wisława Szymborska. Jedna z najbardziej wyjątkowych osobowości i najwybitniejszych kobiet w świecie literatury. Noblistka, niezwykle skromna i ceniona za dystans do siebie i za poczucie humoru, w swoich wierszach dotyka zagadki ludzkiego istnienia i dla wyrażenia swoich myśli szuka najprostszych słów, które nas, czytelników, onieśmielają trafnością znaczeń. Mistrzyni zdumień i pytań, które większość z nas na jakimś etapie życia sobie postawi. Jej udało się je uchwycić i w cudownej, czasem ironicznej a czasem głęboko poruszającej formie podsunąć nam do refleksji. Zawsze bezkompromisowo szczerze, najprostszym, idealnie dobranym słowem dotykając naszych najgłębszych uczuć.

Z inspiracji niezwykłą poezją Wisławy Szymborskiej powstały dwa utwory muzyczne, których treść odzwierciedla zaledwie mały fragment bogactwa tematów płynących ze zbioru wierszy Poetki. To zachęta do odnajdywania w Jej wierszach własnej prawdy i refleksji o nas samych, bo w głębi duszy wszyscy prawdopodobnie szukamy odpowiedzi na podobne pytania.

Podobno „mówienie o muzyce jest jak tańczenie o architekturze”, więc zamiast o niej pisać, lepiej słuchać…

Piosenka, od pierwszego dźwięku w wyobraźni twórcy, do jej ostatecznej formy, w postaci nagrania, przechodzi przez wiele rąk… a właściwie, można chyba powiedzieć – wiele serc. Piosenki w wersji finalnej są o wiele piękniejsze niż pierwsza o nich myśl i szkic. Dzieje się tak, bo wzbogacają je emocje wszystkich osób zaangażowanych w ich tworzenie i wykonanie, aranżację i interpretację aż po nagrania w studio i przygotowanie dźwiękowe do publikacji.

Zapraszam wszystkich Państwa do wsłuchania się w naszą muzykę z poetyckim akcentem. Jeżeli przyniesie ona Państwu pozytywne emocje i zainspiruje do poszukania w wierszach Wisławy Szymborskiej swojej prawdy, serdecznie zachęcam do podzielenia się tą inspiracją z przyjaciółmi a w szczególności z młodszymi bliskimi, z myślą o których powstały te piosenki. Będzie to oznaczało, że warto było odważyć się zrealizować projekt, będący namiastką zaledwie interpretacji wybitnej poezji.

Kilka słów o Wykonawcach

Do współtworzenia muzyczno-poetyckiego projektu „Zdumień dźwięk – piosenki o Wisławie Szymborskiej” zaprosiłam kilkoro wyjątkowych artystów:

Oliwia Bąk

Natalia Szatkowska

Krakowskie Centrum Artystyczne
Mateusz Hrynkiewicz

Dziękuję Wam bardzo za profesjonalizm i pełne zaangażowanie oraz cudowną atmosferę w studio. Dziękuję za stworzenie aranżacji i interpretację piosenek, które porządkują harmonię w subtelne, pełne pozytywnych emocji brzmienia. To był dla mnie zaszczyt współpracować z Wami.
Joanna

 

Teledyski do piosenek to kompozycja dźwięku i obrazu, jaki tworzą zdjęcia artystów – fotografików:

Czesław Czapliński

Zdjęcia Wisławy Szymborskiej wykonane podczas sesji zdjęciowej do projektu „Portret z historią”

Przemek Czaja

Jeremiasz Gądek

Tomasz Mardyła

a także prace z innych licencjonowanych źródeł, w tym m.in. Agora – fotografie agencyjne, które stworzyli: Adam Golec, Paweł Piotrowski i Tomasz Wiech.

W teledysk „Bez intencji” zostały wkomponowane dwie wyklejanki Poetki – uprzejmie dziękuję Fundacji Wisławy Szymborskiej za ich udostępnienie.

Dziękuję za udostępnienie fotografii, za profesjonalną i niezwykle miłą współpracę wszystkim, których miałam okazję poznać

podczas przygotowywania tego wyjątkowego projektu.

„POEZJA DOSKONALE NASTROJONA” – artykuł o poezji Wisławy Szymborskiej i projekcie na stronie magazynu „Charaktery”.

fot. Jeremiasz Gądek